– W tym Plebiscycie nie ma przegranych, bo każda inicjatywa to zaangażowanie na rzecz środowiska. Samo podjęcie działania sprawia, że świat staje się lepszy. Działajmy na rzecz naszych małych ojczyzn – zaapelował prof. Jacek Tomczyk, dyrektor Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW, organizator Plebiscytu Ekologicznego.
Celem Plebiscytu jest wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów związanych z ochroną przyrody. Podczas dwóch poprzednich edycji nagrody i wyróżnienia zostały rozdane w czterech kategoriach: Badania Naukowe, Edukacja, Samorząd i Technologie. W tym roku dodano nową kategorię – Parafie.
Czy odpady zasypią Mazowsze?
Podczas Gali odbył się panel ekspercki, w tym roku poświęcony tematyce odpadów. Panel prowadził Marek Kabaciński wiceprezes zarządu MPO Kraków. Uczestnicy panelu: Aneta Kruk (zastępca dyrektora Biura Ochrony Środowiska w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.), Karol Wójcik (przewodniczący Rady Programowej Izby Branży Komunalnej, kierownik działu inwestycyjno-prawnego w firmie BYŚ), Krzysztof Perycz-Szczepański (dyrektor zarządzający Fundacji Polska z Natury), Marcin Podgórski (dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego) zastanawiali się Czy odpady zasypią Mazowsze?.
Paneliści zgodnie przyznali, że odpady towarzyszą człowiekowi od początku cywilizacji i tego zjawiska nie da się zatrzymać. Należy natomiast zmienić podejście marketingowe i sprzedażowe, tak aby nie kreować postaw nadmiernego konsumpcjonizmu. Ważna jest także edukacja, a co za tym idzie świadomość i zmiana nastawienia do modelu konsumpcji. Podkreślano także znaczenie rozwoju nowych, ekologicznych materiałów, które łatwo utylizować oraz tworzenie właściwych procedur i profesjonalnych instalacji służących do przetwarzania i zagospodarowania
Laureaci gali III Plebiscytu Ekologicznego „Wspólna zielona przyszłość”
W kategorii „Samorząd” (podkategoria gminy wiejskie) pierwsze miejsce zdobyła Gmina Olszewo-Borki za konsekwentne i kompleksowe działania pro-środowiskowe w tym przygotowanie punktu konsultacyjno-informacyjnego. W podkategorii gminy inne, Miasto Płońsk za rozwój spójnej sieci dróg rowerowych.
W kategoria „Badania” (podkategoria prace licencjackie, magisterskie i inżynierskie) pierwsze miejsce zdobyła Julia Nawocka z Uniwersytetu Łódzkiego za wielowątkowy projekt dotyczący oceny uciążliwości hałasu i pomysły na jego rozwiązanie (promotor: dr hab. Elżbieta Antczak, prof. UŁ). W podkategorii prace doktorskie pierwsze miejsce zdobyła dr inż. Daria Marczak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za koncepcję biodegradowalnego biokompozytu
(promotor prof. dr hab. Krzysztof Lejcuś, promotor pomocniczy dr inż. Joanna Grzybowska-Pietras).
W kategorii „Edukacja” (podkategoria szkoły podstawowe) pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 395 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie – za realizację i promocję gospodarki o obiegu zamkniętym w szkole. W podkategorii Szkoły ponadpodstawowe pierwsze miejsce zdobył Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Miński Mazowieckim za koncepcję i organizację przyrodniczego pikniku edukacyjnego z okazji Światowego Dnia Lasu.
W kategorii „Technologie” pierwsze miejsce zdobyła Firma Rodzinna Ecofloral – za technologię promującą recykling.
W kategorii „Parafie” pierwsze miejsce zdobyła Parafia Jezusa Króla Wszechświata w Olsztynie za kompleksowy projekt działań proekologicznych na rzecz dobra wspólnego oraz wdrożenie praktycznych rozwiązań służących człowiekowi i środowisku a także Parafia pw. św. Stanisław Biskupa Męczennika w Sieklówce – za prace związane z pielęgnacją parku i roślinności, które w nowatorski sposób zintegrowały lokalną społeczność wokół troski o przyrodę i podniosły świadomość ekologii integralnej.
Bez nich Plebiscyt nie mógłby się odbyć
Od początku inicjatywę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska oraz Fundacja Polska z Natury. Sponsorami tegorocznej, III edycji są: Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i Byś. Partnerami medialnymi plebiscytu zostało Radio Wnet, Magazyn Biznes i Ekologia, a także portale: Eko Natura, Polska Ekologia. Tegoroczna edycja plebiscytu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Uroczysta gala wręczenia nagród obyła się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w Auli Schumana na kampusie Wóycickiego