Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kapituła

dr. hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz (Przewodniczący)

Prorektor UKSW ds. promocji i współpracy z otoczeniem. Zatrudniony w Katedrze Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego. Kierownik ścieżki kształcenia w zakresie nauk prawnych oraz członek Rady Szkoły Doktorskiej UKSW. Współpracownik Telemedicine, Innovative Technologies and Digital Health Working Group Telemedicine, The European Federation of Internal Medicine (EFIM). Ekspert ds. e-zdrowia i prawa medycznego. Członek Sekcji Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

prof. dr hab. Jacek Tomczyk (Z-ca Przewodniczącego)

Profesor z obszaru biologii człowieka (antropologii), Wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Dyrektor Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW. Zainteresowania badawcze obejmują obszar antropologii szkieletowej oraz odontologii. Jest autorem i współautorem ponad 90 recenzowanych prac badawczych i przeglądowych.

Członek Polskiego Towarzystwa Antropologicznego, Europejskiego Towarzystwa Antropologicznego oraz Międzynarodowego Towarzystwa Paleoodontologicznego. Od 2019r. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Od 2004r. jest członkiem francuskiej misji wykopaliskowej (dyrektor misji: prof. O. Rouault – University of Lumière Lyon II oraz prof. Maria Grazia Masetti- Rouault – Ecole de Hautes Etudes, Paris) prowadzącej pracy w starożytnej Terce i Tell Masaikh (Syria) ora w Qasr Shamok (Iraq). Inne badania prowadzone m.in., w Radomiu, Starorypinie, Dąbrówki.

Andrzej Różycki

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Inżynierii i Kształtowania Środowiska w zakresie ochrony i rekultywacji środowiska (2000) oraz Podyplomowych Studiów Menedżerskich na Uniwersytecie Warszawskim (2013). Ukończył także 31. Szkołę Liderek i Liderów Politycznych oraz uzyskał Certyfikat Związku Szkółkarzy Polskich.

Posiada dwunastoletnie doświadczenie zawodowe w administracji rządowej. Przez sześć lat pełnił funkcję Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Warszawie. We wrześniu 2021 roku objął stanowisko Zastępcy Dyrektora w Departamencie Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

dr hab. Agata Kosieradzka-Federczyk, prof. ucz.

Doktor habilitowany nauk prawnych, prof. UKSW, członek Katedry Nauki Administracji i Ochrony Środowiska w Instytucie Nauk Prawnych oraz Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW, radca prawny. 

Na doświadczenie zawodowe składa się wieloletnia praca na stanowisku naukowo-dydaktycznym w UKSW oraz w centralnych urzędach zajmujących się ochroną środowiska, wdrażaniem funduszy unijnych oraz w Trybunale Konstytucyjnym.

Zainteresowania naukowe obejmują prawo publiczne, w tym prawo ochrony środowiska w wymiarze krajowym oraz międzynarodowym, prawo zmian klimatu, oceny oddziaływania na środowisko. Autorka licznych publikacji naukowych, komentarzy, w tym przygotowanych w ramach wykonywanych grantów naukowych, oraz opinii prawnych.

prof. dr hab. Janusz Uchmański

Kierownik Zakładu Ekologii, Monitoringu i Ochrony Przyrody, profesor na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pracował w Instytucie Ekologii PAN (1976-2002), Instytucie Paleobiologii PAN (1987-1991), Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie (1997-2007) i Akademii Podlaskiej w Siedlcach (2000- 2011). W latach 2002 – 2012 był dyrektorem Centrum Badań Ekologicznych PAN.

Autor pond stu publikacji naukowych i książki Klasyczna ekologia matematyczna. Organizator kilku międzynarodowych konferencji naukowych i członek kilku redakcji międzynarodowych czasopism naukowych (Polish Journal of Ecology i BioPhysMat). Laureat nagród PAN. Członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego, a w przeszłości członek Komitetu Ekologii PAN, Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN oraz członek Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Unii Nauk Biologicznych (IUBS) z siedzibą w Paryżu.

dr hab. Krassimira Ilieva-Makulec, prof. ucz.

Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Sofijskim w Bułgarii. Kolejne stopnie naukowe – doktorat i habilitację – zdobyła w Polskiej Akademii Nauk.

Zajmuje się ekologią gleby. Bada różnorodność i strukturę zespołów nicieni glebowych w ekosystemach naturalnych i przekształconych przez człowieka. Ważnym elementem jej badań są interakcje w glebowej sieci troficznej, ze szczególnym uwzględnieniem interakcji między nicieniami, mikroorganizmami, dżdżownicami i roślinami. Jest również zainteresowana wykorzystaniem nicieni jako wskaźników stanu i zdrowotności gleby. Ponadto prowadzi badania nad wpływem zmian klimatycznych na nicienie glebowe.

prof. dr hab. Andrzej Kulczycki

Jest kierownikiem Katedry Technologii Środowiskowych i Odnawialnych Źródeł Energii w Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat napisał na Wojskowej Akademii Technicznej, natomiast habilitację na Politechnice Poznańskiej. Członek Towarzystwa Sozologicznego, Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych oraz Polskiego Towarzystwa Tribologicznego.

Specjalista w zakresie badań nad instrumentami technologicznymi w ochronie środowiska oraz oceną ekologicznych skutków rozwoju transportu. Wśród obszarów badawczych znajduje się także matematyczne modelowanie procesów chemicznych z udziałem środków smarowych i paliw silnikowych oraz zagadnienia transportu energii w układach molekularnych, a także ocena ekologicznych skutków rozwoju transportu.

Piotr Abramczyk

Prezes Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, menadżer zarządzający. Z zawodu jest meteorologiem, szczególnie zaangażowanym w zagadnienie zmiany klimatu.

Ukończył studia meteorologiczne na Uniwersytecie w Reading. Łącząc wiedzę naukową z pasją do ekologii integralnej nauczanej przez Kościół Katolicki, dąży do większego zaangażowania wspólnot wiary w opiekę nad naszym wspólnym domem.

Karol Wójcik

Przewodniczący Rady Programowej Izby Branży Komunalnej. Kierownik działu inwestycyjno-prawnego w firmie BYŚ –  jednej z wiodących  firm działających na warszawskim i okołowarszawskim rynku odbioru i zagospodarowania odpadów. Członek Zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami powołanego przez Ministra Klimatu i Środowiska.

Przewodniczący Zespołu ds. Recyklingu i Gospodarki Odpadami w Radzie Przedsiębiorców działającej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.Uczestnik licznych wystąpień prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych z gospodarką odpadami. Popularyzator wiedzy na ten temat podczas wykładów i prelekcji dla studentów i młodzieży szkolnej.

W latach 2002-2014 samorządowiec- radny w podwarszawskim Milanówku.

Interesuje się teoretycznymi i praktycznymi aspektami zmian w systemie gospodarki odpadami po 1.07.2013 r. w obszarze działania samorządu terytorialnego i przedsiębiorców z tej branży. Absolwent WPiA UKSW

Krzysztof Perycz-Szczepański

Dyrektor zarządzający Fundacji Polska z Natury. Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, studiował również na Karlstadt University w Szwecji. W latach 2019-2024 z-ca dyrektora Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, gdzie m.in. zarządzał pakietem projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Pomorza. Zrealizował szereg grantów związanych z popularyzacją produkcji i wykorzystana biogazu czy rozwiązań na rzecz łagodzenia zmian klimatu opartych na naturze. Ekspert w dziedzinie mobilności oraz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.