Jak ratować siebie i kolejne pokolenia? Jak ocalić to, co najcenniejsze w przyrodzie? Jakie warunki stworzyć, by działania ludzi współgrały z naturalnym środowiskiem? Te pytania leżą u podstaw wyjątkowej inicjatywy, którą podejmuje Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, a także przedstawicielami innych ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych i biznesu.
UKSW od wielu lat prowadzi projekty badawcze na rzecz ochrony środowiska i ekologii. Uniwersytet posiada również zaplecze badawczo-rozwojowe w postaci: Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych, Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego w Dziekanowie Leśnym, a także stację terenową we Wróblach-Wargocinie.
Z uwagi na ogromne doświadczenie i potencjał Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie organizuje kolejny raz – Plebiscyt Ekologiczny „Wspólna zielona przyszłość”, który wzmocni działania na rzecz dobrego klimatu i środowiska naturalnego. Działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska to dziś ważny temat badań naukowych i kluczowy obszar światowej gospodarki i polityki.
Od początku, czyli od pierwszej edycji, inicjatywę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska oraz Fundacja Polska z Natury. Sponsorami tegorocznej, III edycji są: Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i Byś. Partnerami medialnymi plebiscytu zostało Radio Wnet, Magazyn Biznes i Ekologia, a także portale: Eko Natura, Polska Ekologia.
Plebiscyt ekologiczny „Wspólna zielona przyszłość” to pierwsza tego typu ogólnopolska inicjatywa, która ma szeroko – interdyscyplinarnie – spojrzeć na aktywności związane z ochroną środowiska i klimatu, ekologią, wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii czy racjonalnym zarządzaniem surowcami naturalnymi.
Celem Plebiscytu jest wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów związanych z ochroną przyrody w pięciu kategoriach: Badania Naukowe, Edukacja, Parafie, Samorząd oraz Technologie.
Projekty obejmują takie obszary jak: ochrona przyrody i środowiska, ekologia, odnawialne źródła energii, racjonalne zarządzanie surowcami naturalnymi, edukacja ekologiczna. Szczegółowe cele związane z oceną poszczególnych projektów zawiera regulamin konkursu. Kapituła konkursowa będzie miała możliwość przyznania nagrody specjalnej dla osoby lub organizacji szczególnie zaangażowanej w działalność ekologiczną w Polsce.