Regulamin III edycji
Plebiscytu „Wspólna Zielona Przyszłość”
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
Organizatorem 3 edycji Plebiscytu „Wspólna Zielona Przyszłość” jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Plebiscyt odbywa się przy współpracy z Fundacją Polska z Natury, Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.
§ 2.
Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów związanych z ochroną środowiska. Projekty obejmują takie obszary jak: ochrona przyrody i środowiska, ekologia w tym rozwiązania dla rolnictwa, odnawialne źródła energii, racjonalne zarządzanie surowcami naturalnymi, edukacja ekologiczna.
§ 3.
Nagrody w plebiscycie przyznawane są w pięciu kategoriach:
- badania naukowe,
- technologie,
- edukacja,
- samorządy,
- parafie.
ROZDZIAŁ II
ZASADY UCZESTNICTWA W KONKURSIE
§ 4.
- Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne i dobrowolne.
- Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie poprawnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie internetowej www.ekoplebiscyt.uksw.edu.pl/zgloszenia oraz wymaganych w poszczególnych kategoriach dokumentów.
- Przesłanie zgłoszenia do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez Uczestnika konkursu niniejszego Regulaminu. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w nim zasad, jak również potwierdza, że spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w konkursie, czyli, że treść projektu konkursowego nie może:
a) być niezgodna z prawem, sprzeczna z zasadami współżycia społecznego lub dobrymi obyczajami, w szczególności zawierać treści obraźliwych czy wulgarnych,
b) naruszać dóbr osobistych osób trzecich,
c) zawierać materiałów chronionych prawem autorskim i majątkowym,
d) w inny sposób naruszać postanowień Regulaminu.
- Udział w konkursie jest jednoznaczny ze zgodą Uczestników na prezentację projektu konkursowego podczas konkursu przez Organizatora, wraz z informacją o zespole projektowym i opiekunie zespołu na stronie internetowej Organizatora oraz z nieodpłatnym udzieleniem praw autorskich, na wykorzystanie prac w celach promocyjnych konkursu.
- Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia 2025 roku.
§ 5.
- Kategoria „Badania naukowe” skierowana jest do uniwersytetów, szkół wyższych oraz instytutów i ośrodków badawczych z terenu Polski.
- Uczestnikami konkursu mogą być studenci studiów licencjackich i magisterskich, doktoranci pod opieką promotora.
- Do konkursu zgłoszone mogą być zakończone prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie obronione w latach 2022-2024 dotyczące szeroko rozumianej ekologii i ochrony środowiska.
- Opis pracy należy udokumentować w postaci pliku PDF zgłoszonej pracy.
- Projekty oceniane będą w dwóch podkategoriach:
- prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie,
- prace doktorskie,
- Przy wyborze laureatów Komisja weźmie pod uwagę:
- zgodność zgłoszonego projektu z zadaniem i celami konkursu,
- zwiększenie teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska,
- innowacyjność i oryginalność podjętego tematu.
§ 6.
- Kategoria „Technologie” skierowana jest do wytwórców technologii, start-upów, przedsiębiorców i ośrodków badawczych z terenu Polski.
- Uczestnikami konkursu mogą być pojedyncze osoby lub zespoły pod przewodnictwem kierownika projektu.
- Do konkursu zgłoszone mogą być wdrożone w latach 2022-2024 technologie i rozwiązania proekologiczne, w tym rozwiązania innowacyjne dla Polskiej wsi i rolnictwa.
- Opis projektu należy udokumentować przynajmniej jednym zdjęciem lub jakąkolwiek inną formą wizualną, np. plakatem, filmem, itp. Ponadto możliwe jest przekazanie linków do relacji medialnych.
- Przy wyborze laureatów Komisja weźmie pod uwagę:
- zgodność zgłoszonego projektu z zadaniem i celami konkursu,
- nowatorstwo projektu,
- przydatność realizacji inwestycji.
§ 7.
- Kategoria „Edukacja” skierowana jest do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz zespołów szkół z terenu województwa mazowieckiego.
- Uczestnikami konkursu mogą być zespoły projektowe uczniów pod przewodnictwem opiekuna (nauczyciela). Uczestnicy muszą być uczniami jednej placówki oświatowej. W konkursie może wziąć udział dowolna liczba zespołów z każdej szkoły.
- Uczestnicy mogą być członkami tylko jednego zespołu projektowego. Każdy zespół może zgłosić tylko jedną pracę konkursową.
- Do konkursu zgłoszone mogą być zrealizowane w latach 2022-2024 pozalekcyjne projekty z zakresu edukacji ekologicznej.
- Opis projektu należy udokumentować przynajmniej jednym zdjęciem lub jakąkolwiek inną formą wizualną, np. plakatem, filmem, itp. Ponadto możliwe jest przekazanie linków do relacji medialnych czy aktywności w mediach społecznościowych.
- Projekty oceniane będą w dwóch podkategoriach:
a) projekty szkół podstawowych,
b) projekty szkół ponadpodstawowych.
- Przy wyborze laureatów Komisja weźmie pod uwagę:
a) zgodność zgłoszonego projektu z zadaniem i celami konkursu,
b) zwiększenie teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska,
c) innowacyjność i skuteczność realizacji projektu,
d) wpływ projektu na szeroko rozumiane otoczenie szkoły.
§ 8.
- Kategoria „Samorząd” skierowana jest do gmin z terenu województwa mazowieckiego.
2. Do konkursu zgłoszone mogą być zrealizowane inicjatywy i działania proekologiczne, mające na celu poprawę jakości środowiska na terenie gminy w latach 2022-2024.
3. Opis projektu należy udokumentować przynajmniej jednym zdjęciem lub jakąkolwiek inną formą wizualną, np. plakatem, filmem, itp. Ponadto możliwe jest przekazanie linków do relacji medialnych czy aktywności w mediach społecznościowych.
4.Projekty oceniane będą w dwóch podkategoriach:
a) działania gmin wiejskich,
b) działania pozostałych gmin.
5. Przy wyborze laureatów Komisja weźmie pod uwagę:
a) zgodność zgłoszonego projektu z zadaniem i celami konkursu,
b) oddziaływanie inicjatywy i działania na środowisko i społeczność,
c) skuteczność realizacji projektu.
§ 9.
- Kategoria „Parafie” skierowana jest do kościołów. Projekty zgłaszają parafie (albo inne osoby prawne tworzące wspólnotę wiernych, dalej nazywane jako parafie).
2. Do konkursu zgłoszone mogą być zrealizowane inicjatywy i działania proekologiczne, mające na celu poprawę jakości środowiska na terenie parafii w latach 2022-2024.
3. Opis projektu należy udokumentować przynajmniej jednym zdjęciem lub jakąkolwiek inną formą wizualną, np. plakatem, filmem, itp. Ponadto możliwe jest przekazanie linków do relacji medialnych czy aktywności w mediach społecznościowych.
4. Projekty oceniane będą w dwóch podkategoriach:
a) parafie zamieszkałe przez nie więcej niż 7000 wiernych,
b) pozostałe parafie.
5. Przy wyborze laureatów Komisja weźmie pod uwagę:
a) zgodność zgłoszonego projektu z zadaniem i celami konkursu,
b) oddziaływanie inicjatywy i działania na środowisko i społeczność,
c) skuteczność realizacji projektu.
ROZDZIAŁ III
KAPITUŁA KONKURSOWA
§ 10.
- Przesłane zgłoszenia oceniane będą przez Kapitułę ekspertów powołanych przez Rektora UKSW.
- Decyzja Komisji konkursowej co do wyboru laureatów jest ostateczna.
- Kapituła zastrzega sobie prawo powoływania dodatkowych ekspertów do oceny poszczególnych projektów.
ROZDZIAŁ IV
POLITYKA PRYWATNOŚCI
§ 11.
- Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z:
- oświadczeniem Uczestników konkursu o samodzielnym przygotowaniu projektu konkursowego i jego zgłoszenie do Konkursu nie narusza praw osób trzecich;
- oświadczeniem Uczestników konkursu, iż posiadają prawa autorskie osobiste i majątkowe dzieł wykorzystanych w projekcie konkursowym;
- zgodą Uczestników na prezentację projektu konkursowego podczas Konkursu przez Organizatora;
- zgodą na umieszczenie informacji, fotorelacji lub wideorelacji projektu konkursowej wraz z informacją o zespole projektowym i opiekunie zespołu na stronie internetowej Organizatora do celów informacyjnych i promocyjnych;
- zgodą uczestników pełnoletnich lub zgodą rodziców każdego z niepełnoletnich uczestników konkursu na publikację wizerunku w mediach podczas wystaw organizowanych przez Organizatora lub w wydawnictwach Organizatora, etc.
- Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem praw autorskich, na wykorzystanie prac w celach promocyjnych konkursu.
- Uczestnicy biorący udział w konkursie są zobowiązani do zapoznania się z klauzulą informacyjną dostępną pod adresem: https://uksw.edu.pl/polityka-prywatnosci/ oraz dobrowolnym udzieleniem zgód na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych do udziału w ekolpebiscycie. Formularze zgód są dostępne na stronie: https://ekoplebiscyt.uksw.edu.pl/do-pobrania/.
ROZDZIAŁ V
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 12.
- Zgłoszenie do udziału w konkursie jest dobrowolne i oznacza przyjęcie w pełni postanowień niniejszego Regulaminu.
- Prace nie spełniające zasad uczestnictwa, nie będą podlegały ocenie konkursowej.
- Organizator jest uprawniony do zmiany postanowień niniejszego Regulaminu, o ile nie wpłynie to na pogorszenie warunków uczestnictwa w konkursie. Dotyczy to w szczególności zmian terminów poszczególnych czynności konkursowych oraz zmian specyfikacji nagrody.
- Zmieniony Regulamin obowiązuje od czasu opublikowania go na stronie internetowej Plebiscytu.